Mida õpetab äri, mida kool ja lihttöö ei õpeta? Ettevõtlusega võiksid alustada juba noorelt. Kool ja tavaline palgatöö, eriti avalikus sektoris, ei nõua pingutust.
Kooliharidus ei päästa
Miljardär-geeniusel Elon Musk’il on kõrgharidus füüsika ja majanduse alal. Paljudel teistel on ka, nt Eestis, aga nad ei ole isegi miljonärid. Sellepärast ei olegi niivõrd vahet, mis haridus sul on. Ärimaailmas loeb tulemuslikkus – kas sa saad oma ülesanded täidetud või ei. Kuldmedaliga lõpetamine ei tähenda, et sa saad elus hakkama.
Äris pead elus õpitut kasutama osata ja tegema vahet tegelikul väärtusel ja näilisel väärtusel. Osaühing ise ei ole midagi muud kui kiri paberil. Iga-aastane dividend sinu isiklikul pangakontol on.
Kõva teoreetik
Mäletad kui põhikooli füüsikas õppisid selgeks valemi E = mc2 ? Järgmine kord kui su joobes sõber sind reede öösel oma autoga koju viib kiirusega 150 km/h ja sul see valem su peas ei rakendu (+ tõenäosus teooria & riski koefitsient), siis “teoorias kõva” olid kõik, mis sa olid, sest ei julgenud ellu viia õpitut.
Sul võib olla “kõva äriidee” kuid ilma rakendamata on selle väärtus 0.
See sarnaneb fantoom-tööle, mille puhul subjekt näiliselt teeb tööd kuid see ei too tulemust ja ta toob ettekäändeks, et “tegi kõik, mis võimalik” ilma sisusse süübimata (valas ummistusse vett (H2O), mitte naatriumhüdroksiidi (NaOH süübib orgaanilisse ummistusse, vesi ei süübi)).
Seega – sa võid olla kõva teoreetik – kuid ilma tõestava praktikata oled väärtuselt 0.
-1 ei ole jätkusuutlik teekond kuidas saada +2. Sest +50ni jõuab teise meetodiga 2 korda kiiremini.
Äri haridus ei ole äriharidus
Äri õpetab vastutust. Kui oled oma raha mängu pannud (nt ostnud mingi kalli tootmise masina või teenuse osutamise masina; mingi kalli litsentsi; rentinud tööruumid), siis tunned iga oma kehaosaga seda kasu või kahjumit, mis sulle sellest tekib.
Äri õpetab järjekindlust. Olles kulutanud aega ja raha enda projekti peale, on valus seda lihtsalt kinni panna sellepärast, et tulid mingid tagasilöögid, turu-muudatused või enda rumalad tujud.
Äri sunnib sind arenema. Teisejärgulist elu võid elada ka ilma arenguta, ilma kireta ja ilma elu nautimata. Äris sunnib muutuv turg ja konkurendid sind pidevalt otsima järgmist läbimurret.
Äri õpetab sind õppima paremini kui kool. Kui kaalul on sinu ja su sõprade investeeringud (nt OÜsse plaanite nelja peale kokku panna 10 000€ mingite tööseadmete ostmisele), siis teed oma “kodutööd”/turu-uuringud väga motiveeritult ja põhjalikult. Õpid otsima seoseid, mida pole kuskil õpikus kirjas õpetatud otsimagi.
Loe ka: Elon Musk – töö-eetika ja pühendumus
3 mõtet “Äri õppimine: Miks hakata ettevõtlusega tegelema?” kohta
Kommenteerimine on suletud