Prokrustese säng – N.Taleb’i praktilisi aforisme

prokrustese säng taleb

Prokrustese säng , 2010, on Nassim Taleb’i Incerto raamatuseerias 3. raamat, mis erinevalt teistest on aforismide kogumik.

Prokrustes oli Vana-Kreeka mütoloogia tegelane, kes röövis reisijaid, pakkus neile õhtusöögi ja seejärel sobitas nad mahtuma voodisse. Kui inimene oli liiga pikk, siis raius tal jalad maha. Kui liiga lühike, siis venitas ta pikemaks. Tänapäeva mõistes oli ta tüüpiline sarimõrvar.

Laiemas tähenduses on “Prokrustese sängi mahutamine” kontemplatsiooni viga kus mingit nähtust üritatakse mahutada mingisse eel-valitud kogumisse ja selleks töödeldakse nähtust või kogumit vastavalt, et need omavahel ikka kokku sobiksid.

Prokrustese säng – “küll me selle teooria kuskile kategooriasse mahutame”

Raamatusse kogutud aforismid on laiemalt teemal, millest kirjutavad Talebi Incerto 2 esimest raamatut – Juhuse narrid ja Must luik – inimese teadmisvõime piiratusest – kuidas me tegeleme ja peaksime tegelema asjadega, mida me ei mõista.

Lk 37, “Sa oled rikas siis ja ainult siis, kui raha millest sa keeldud, maitseb paremini kui raha mille sa vastu võtad.”

Lk 47, “Ratsionaalne heuristik on mitte kuulata turu kommentaare inimeselt, kes peab raha saamiseks tööl käima.

Lk 52, “Hea raamat läheb paremaks teisel lugemisel. Parem raamat kolmandal. Raamat mis pole väärt korduvat lugemist, pole väärt lugemist.”

Lk 86, “Oletuslikult, kui sa ei tee kompromisse või ei salli pullis***a, siis kaotad sõpru. Aga sa saad ka uusi sõpru, paremaid sõpru.”

Lk 99, “Kui oled kahe valikuvariandi vahel ja ei suuda otsustada, ära vali kumbagi.” (When you are conflicted between two choices, take neither.)

Lk 109, “Erakordselt elutarkust ja enesekontrolli nõudev on aktsepteerida, et paljudel asjadel on loogika, mida me ei mõista, mis on targem kui meie oma.”

Lk 111, “Meditsiini ja sotsiaal aladel ei peaks ravi kunagi olema võrdne sümptomite vaigistamisega.”

Lk 127, “Ära kuula investeerimisnõu inimeselt, kes peab tööl käima.

Lühike video aastast 2010, kus Taleb mainib et arenemas on võla kriis kuna pangajuhid vastutavad ainult edu eest kui mitte ebaedu eest kui turg põhja läheb (Agency Problem kui huvide konflikt):

Prokrustese lugu lõppes müüdi järgi nõnda, et talle sattus külaliseks kangelane Theseus, kes surus Prokrustese tema enda voodisse ja äramahutamiseks lõi tal pea maha.

ML, 29.juuli 2019 ;)

***

Loe ka: Must Luik, Nassim Taleb

***

2 mõtet “Prokrustese säng – N.Taleb’i praktilisi aforisme” kohta

Kommenteerimine on suletud