Sügav mõtlemine. Garry Kasparov

kasparov sügav mõtlemine

Sügav mõtlemine: kus tehisintellekt lõppeb ja inimese loovus algab, Garry Kasparov, 2017, “Deep Thinking: Where artificial intelligence ends and human creativity begins“. Garry Kasparov on male Grandmaster ja endine maailmameister. Praegu on ta muuhulgas Inimõiguste Fondi eesistuja.

Raamatukogudes: ester. Osta: rahvaraamat, ebay.

Kasparov – deep thinking

Raamatu sisu keerleb peamiselt Kasparovi kahe malelahingu ümber, mis ta pidas male programm Deep Blue vastu. Seda inimese kognitiivse sooritusvõime vaatenurgast elu ülesannete lahendamisel (problem-solving). Sealhulgas male ajaloost, tehisintellektist ja loomulikult male strateegiatest ja taktikatest.

Ülesande lahendamisel, kestval vaimsel pingutusel, on inimesel piir millest alates hakkab tema vaimne sooritusvõime langema. Stressil kui närvipingel on nii sooritusvõimet tõstvad omadused kui ka alandavad, olenevalt subjektist. Nii eustress (positiivne) kui ka distress (negatiivne) on organismile mingil määral kurnavad ja neist on vaja taastuda, et jälle olla optimaalse võimekuse juures.

Halb plaan on parem kui üldse ilma plaanita, vähemalt males. Kui sul on plaan ja see ebaõnnestub, siis õpid midagi.

Tahe vastu võtta uusi väljakutseid on oluline. Tahe proovida uusi asju – erinevaid meetodeid, ebamugavaid ülesandeid – kui oled juba ekspert, on see mis eristab häid parimatest.

Üks kirjeldatud anti-arvuti male strateegia, Levy: Ära tee midagi, aga tee seda hästi doing nothing, but doing it well. Kuni vastane tuleb liiga avatult peale ja tekitab nõrkusi enda positsioonides.

Me otsime terve igaviku vastuseid olemata enne teinud selgeks kas me saame küsimusest õigesti aru või kas meil on üldse õige küsimus.

Kõva töövõime on andekus. Suutlikus lükata ennast edasi, töötada edasi, harjutada, õppida rohkem kui teised on andekus ise.

Inimliku sooritusvõime tippu jõudmine nõuab oma võimete maksimeerimist igas aspektis milles võimalik, sealhulgas ettevalmistus ja treening, mitte ainult male laua taga või võistlusruumis.

On suurepärane kui me saame õpetada masinaid mõtlema nagu meie, aga miks olla rahul mõeldes nagu inimene kui saaksid olla jumal?

Me petame ennast nägema juhuslikkuses mustreid ja seoseid mida pole olemas.

***

Loe ka: Juhuse narrid. N.Taleb

***
[Kasutatud taustamuusika selle artikli kirjutamise ajal – lo fi]

Üks mõte “Sügav mõtlemine. Garry Kasparov” kohta

Kommenteerimine on suletud