Fookus, pühendumus, planeerimine

Oktoobri mõtteid äri arendamisest ja produktiivsusest.

Sisuline tegevus:
1. Prioritise – pühenda tegevusele tähelepanu vastavalt selle tähtsusele/ olulisusele.
2. Igal tegevusel peab olema eesmärk.
3. Võta vastu otsuseid. Isegi väikeseid.

sihid fookus plaanid

Võtmekohad tegutsedes.

FOOKUS
Kas sa teed kõike või teed midagi kindlat konkreetse eesmärgi (goal) jaoks? Oled hajevil või fokusseeritud? Kas tegutsed järjekindlalt või hüppad ühelt tegevuselt teisele?
You can’t focus on your wine, if there’s a junk of shit on the table. Analoog üliõpilastele: sul on lihtsam õppida kui laual on ainult konspekt ja silme alt on ära kõik muu. Hoia meel ka fookuses – mida vähem asju projekti kõrval “laua peal”, seda paremini haarab meel projekti.

fookus
Neuroloogia. Silm registreerib elemente isegi kui sa ise seda teadlikult ei tee. Kõrvadega on sama. Vähendades sissetulevat infot meelte kaudu, suudad hoida  rohkem tähelepanu projekti peal. Näited:

– üliõpilasel konspekti tegemisel kodutööna;
– blogijal artikli kirjutamisel.

PÜHENDUMUS
Kui Casanova‘le mõni järjekordne naine meeldima hakkas, siis ta pühendus täielikult selle naise võrgutamisele. Ta oli 100% selle juures. See oli ainuke huvi ja tegevus tal. Peale sarmi oli see ka põhjus, miks ta nii palju neide rajalt maha võttis – pühendumus (dedication). Selline võime tuli talle kasuks kui oli vaja põgeneda tinakambrist – ta pühendus täielikult selle teoks tegemisele. Ta muutus ise selleks ideeks.

Kujutage ette, et olete ka pandud vangi tinakambrisse ja ruumi uurides näete, et sealt on võimatu põgeneda. See on nagu üle-keskmise raske IQ-testi ülesanne – esmasel ülesande vaatlusel tunnete, et seda on võimatu lahendada. Loed korduvalt ülesande läbi ja mõtled kõikvõimalikud variandid läbi ja näed, et lahendust ei ole. Kuid siis – nt 50. minutil hakkab peas tekkima seos ja kõik loksub paika – leidsid lahenduse. See oli seal koguaeg olemas. All it needed was a dedicated mind (Oli vaja ainult pühendunud meelt). Kõik on võimalik. Siit võib tuua analoogid ettevõtlusse ja eraellu. Näited:

– valitud alal, nt autoremont, äriidee leidmine;
– keha  trimmimisel tippvormi;
– juba toimival ettevõttel kasumi suurendamine;
– eraelulise probleemi lahendamine;
– IQ-testi lahendamine;
– mentaalsest tinakambrist põgenemine.

PLANEERIMINE
Olles fokusseerides leidnud projekti millele pühenduda on järgmine samm ette planeerimine. Isegi kui sa alles alustad, on sul ettekujutus, kuidas tõenäoliselt projekt kulgema hakkab (nt kulud-tulud jne) ja kuhu see peab jõudma (nt tinakambrist põgenemine).  Selline rehnut aitab paremini mõista tegevuse kulgu. Seda eriti juhtudel kui teele tulevad takistused – tead, mida võib ohverdada kuid siiski eesmärgini jõuda. Näited:

– ettevõtte aasta ette planeerimine/ ennustamine, et sihte paremini seada;
– õhtul järgmise päeva tegevuse planeerimine, et hommikul oleks kohe tegevus teada;
– nädala tegevuse ette planeerimine vastavalt eesmärkidele;
– karakter Gabriel Shear filmis “Swordfish”.

Loe ka minu artiklit Modus Operandi