Kuidas lugeda palju raamatuid

kuidas lugeda palju raamatuid

Kuidas lugeda maksimaalselt palju raamatuid? Olen eelnevalt kirjutanud infoallikate valimisest ja allikakontrolli tähtsusest. Siinset artiklit ajendas kirjutama küsimus – kuidas lugeda palju raamatuid – kuna olen sattunud vingete raamatute lugemise lainele, millest saab väga võimsaid ideid.

Kuidas lugeda palju raamatuid

Esmalt oleks vaja küsimust muuta kuna raamatute lugemise puhul ei võrdu kvantiteet alati kvaliteediga – ei tahaks lugeda ühtegi kehva raamatut kui saaks selle ajal lugeda paremat.
Samuti on normaalsetel töö- ja pereinimestel aeg piiratud. Seega tuleks küsimuseks – kuidas lugeda palju kvaliteetseid raamatuid?

Soovitan hoida nö lugemise listi, kus paned kirja kõik raamatud, mida tahaksid lugeda. Jaga need teemade kaupa ja pane huvitavuse järjekorda. Kui sul on 50 raamatut listis, siis ilmselgelt pead tegema valikuid järjekorra kohta. Otstarbe järgi võivad need jaguneda ka sinu erialase töö järgi (nt juhtivtöötaja aimekirjandus ja töövõtted), ilukirjanduslike huvide (ammu oled tahtnud Dostojevskit lugeda), psühholoogia ja suhted eraelu oskuste jaoks, muud silmaringi laiendavad raamatud (piibel, koraan, maailma ajaloo lühiülevaade) ja kooli kirjandus (nt kõrgkooli psühholoogia kohustuslik kirjandus). Needki kategooriad aitavad valida, millist raamatut järgmisena võtta.

Kui vaatad enda keskmist nädala ajakava, siis saad sinna ehk planeerida kuus 1-4 raamatu (250-1000 lk) läbilugemise aja. Paadunud bibliofiilid 1500 lk :) . Mida vähem aega, seda kvaliteetsema raamatu pead valima. Kvaliteetne raamat? Mis see on?

Raamatu kvaliteet

Pean silmas raamatu sisu väärtust konkreetse lugeja jaoks. Üks raamatuturu kitsaskoht on, et raamat peab kirjastajate jaoks olema piisavalt paks (ca 250 lk) ja selle tõttu on (minu hinnangul) 75% raamatutest laialivalguva sisuga. “Oluliseks miinuseks on see, et standardne raamatumaht jääb 200-300 lk kanti. Kui autor suudab oma idee/sõnumi/õpetuse edasi anda 100 leheküljega, siis tuleb tal ikkagi venitada see 250 lk raamatuks, mida kirjastus on nõus vastu võtma. Tulemuseks on “veniv” sisu.”
On ka pakse raamatuid kitsal teemal, mis aitavad seda süvitsi mõista.

Otsi välja parim raamat teemal, mis sind huvitab. Ei ole mõtet lugeda suvalist raamatut, mis räägib sind huvitavast teemast – vali parim. On teemasid, millega saad ennast paremini kurssi viia hoopis netis olevate eriala asjatundjate artiklite või videote kaudu (nt TED-kõned).

Eeltöö raamatute valimisel ja järjestamisel on pikaajalise lugemispraktika seisukohalt oluline. Olles jõudnud peaaegu poole peale ja ikka pole sisuarendus huvitavaks läinud (või pole see, mis oodatud), oled raisanud palju tunde.
Kvaliteetne raamat on see, mida sa ei pea sundima ennast lugema – see on kas nii huvitav, mugavalt loetav või väga oluline sinu jaoks. Kui vähegi tundub, et on halb raamat, siis ära laenuta seda või jäta pooleli.

Miks ja kuidas otsida ja lugeda häid raamatuid

Loe mõttega (deep-reading). Võid enda jaoks ka välja arvutada oma deep-reading lugemise kiiruse, millega tead edaspidi aega planeerida, nt 100 lk peale 5 tundi.

Lugemine/õppimine aktiveerib ajus väljasid, milles hakkab sissetulevat infot seostama olemasolevaga. Sul võivad tekkida uued ideed ja lahendused oma töö ülesannetele. Ja ilmselgelt saad ka vastavalt teemal targemaks ja hoiad oma aju vormis terveks eluks.

Uuri, milliseid raamatuid soovitavad edukad inimesed või sinu eriala spetsialistid – nii säästad palju aega.

Millest tuleb erinevus, et kuidas sa loetud infot omastad? On ju vahe, kas kindlat raamatut loeb deep-reading meetodil alla-keskmise IQga ja üle-keskmise IQga inimene? Samuti on vahe millise eesmärgiga lugeda – nt kui tähtis lugeja jaoks on, et õpitu omastab. Samuti lugeja juba olemasolevad teadmised raamatu teemal. Ka suhtumine ah-ma-tean-seda-juba-kõike vs mida-siin-uut-võib-olla määrab uute seoste loomise ajus.

Naudi. Loe katkestamatult nt 8 tundi järjest (et hoida fookust), v.a. iga 1 tunni järel 5 minutit silmade ja keha harjutusi. Kohv, mate või pu-erh tee on su teine sõber :) Võid kaaluda lugemis-hommikuid paastuga.

Loe ka:
Minu TOP lemmikud raamatud – ärivõime, produktiivsus teemadel.