Kiirlaenud Hispaanias & UKs

Kiirlaen, kiirlaenud ilma pangakonto väljavõtteta, tuvastamiseta, id-kaardiga
 1. Monedo Now – Nr 1 :)
 2. Kredito24
 3. Savso
 4. creditocajero.es
 5. Creditstar
 6. Solcredito
 7. creditozen.es
 8. Creditomovil
 9. Credy
 10. Vivus

UK – Suur-Britannia

 1. CreditStar

Kiirlaenud

Lihtne taotlemine ja väikesed summad tähendavad, et laenu võtmisel on psühholoogiline takistus madalam ja mõned isikud ei kaalu laenamise otsust piisavalt kaua. Ka krediidi asutuste nõudmised laenaja finantsolukorrale on väiksemad kui suuremate laenude korral. Tihti ei ole säärane laen õige vahend rahamurede lahendamiseks, sest väikse või ebakindla sissetuleku puhul jääb järgmisel kuul endiselt rahast puudu. Senistele kuludele tulevad juurde aga tagasimakse ja tavaliste pangalaenudega võrrelduna suhteliselt suur intress. Veel halvemaks muutub seis, kui ühte laenu üritatakse tasuda järgmisega. Selles olukorras on rohkem kasu võlanõustaja poole pöördumisest.

Suur osa kiirlaenude kaasnevatest raskustest tuleb sellest, kui laenaja ei suuda kiirlaenu õigel ajal tagasi maksta. Sageli on kiirlaenude viivised palju kõrgemad kui intressid, lisaks lisavad kiirlaenude firmad laenu võtnud isiku vastu esitatud nõuetele suured lisa tasud, mille tõttu nõutav summa suureneb peale tähtaja üle minemist palju järsemalt kui klient on oodanud. Sellepärast on ühe uuringu kohaselt keskmine kohtusse jõudnud laenuandja nõue ligi 550 eurot, kui keskmine laen on vaid 300 eurot – vahe on peaaegu kahekordne.

Mõned kiirlaenufirmad teevad kliendile kahjulikke ja laenulepingus selgitamata raamatupidamise võtteid, näiteks arvestatakse intressi osa laenu kogusummalt kuni selle täieliku tagasimaksmiseni isegi juhul, kui laenaja on osa sellest laenust juba ära maksnud.

Leidub ka kiirlaenu firmasid, mis on samas kontsernis inkassofirmadega, mille tõttu ühisel omanikul ongi väiksem huvi laenude õigeaegse tagasi maksmise vastu. Selline ettevõte võib lubada endale riskantsemate kiirlaenude väljastamist ja suuremaid hulka probleemseid kliente, sest mingi osa kaotustest tuleb tagasi inkasso kaudu. Selline ärimudel ei soodusta inimese laenuvõime adekvaatset hindamist.

Esimestel aastatel, millal kiirlaenud Eestis turule jõudsid, oli kiirlaenude kuritarvitamise juhtumeid, sest kiirlaenu firmade isiku tuvastamine oli lahja. Eriti lihtne oli kuritarvitada SMS-laene, mida alguses sõlmiti laenu võtjat tegelikult füüsiliselt tuvastamata – nõnda sai võõralt mobiililt võtta kiirlaenu enda pangakontole ja jätta laenu tagasimaksmine mobiiliomaniku kanda. Selliste tegevuste leviku tõttu on nüüdseks õigusaktidega nõudmisi karmistatud ja iga laenufirma klient peab ennast füüsiliselt tuvastamas käima.

Lisa kommentaar